Statut
Statut Fundacji
(tekst jednolity)
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§1
Fundacja „Dla naszych dzieci” zwana dalej Fundacją, została ustanowiona przez Iwonę Korczyńską Sapielak zam. Góry Wysokie 60, 27- 620 Dwikozy i Joannę Forc zam. ul. Wojska Polskiego 17A/7, 27- 600 Sandomierz, zwanych dalej Fundatorami, aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza Ewę Sochacką w kancelarii notarialnej w Sandomierzu, ul. Kościuszki 6 w dniu 29.03.2010r.
§ 2
- Fundacja działa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
- Fundacja może prowadzić działalność poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.
- Dla wykonywania swych działań statutowych Fundacja może tworzyć oddziały i filie.
§ 3
Siedzibą Fundacji jest miasto Sandomierz.
§ 4
Czas trwania fundacji jest nieoznaczony.
§ 5
Fundacja używa pieczęci podłużnej z danymi Fundacji, ze szczególnym uwzględnieniem nazwy, adresu i siedziby Fundacji oraz pieczęci okrągłej z napisem w otoku Fundacja „ Dla naszych dzieci”
§ 6
Fundacja może ustanawiać odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi wyróżnieniami, osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla Fundacji.
§ 7
Ministrem właściwym ze względu na zakres swojej działalności oraz cele jest: Minister
Edukacji Narodowej.
Cele Fundacji i sposoby ich realizacji.
§8
1. Celem Fundacji jest:
- Działalność oświatowo- wychowawcza oraz kulturalna wspierająca rozwój intelektualny i emocjonalny dzieci i młodzieży w tym również osób niepełnosprawnych.
- Organizowanie ruchu społecznego oraz aktywizowanie środowisk wokół celów fundacji.
- Prowadzenie i wspieranie działalności na rzecz dzieci z rodzin ubogich, chorych, niepełnosprawnych, wybitnie uzdolnionych, pochodzących z rodzin patologicznych i zagrożonych patologią społeczną oraz wszystkich innych dzieci potrzebujących pomocy osób trzecich, poprzez tworzenie im w ten sposób warunków wyrównujących ich szanse na drodze wszechstronnego rozwoju dziecka.
§ 9
1. Fundacja realizuje swoje cele w szczególności przez:
- Kształcenie i wychowanie dzieci i młodzieży na terenie własnych ośrodków dydaktyczno-wychowawczych;
- Udzielanie dzieciom i młodzieży wszechstronnej pomocy w zdobywaniu optymalnego wykształcenia;
- Umożliwienie dzieciom i młodzieży aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym;
- Współdziałanie z ośrodkami edukacyjnymi, naukowymi i kulturalnymi
- Organizowanie wypoczynku i zajęć rekreacyjno-turystycznych dla dzieci i młodzieży;
- Umożliwianie młodym wykorzystania własnych umiejętności, rozwinięcia zainteresowań, zdobycia doświadczeń w nowych dziedzinach, umożliwienie poznawania języków obcych.
- Promocja i wspieranie wolontariatu
- Wspieranie inicjatyw lokalnych mających na celu pomoc dzieciom i młodzieży w równym starcie życiowym w szczególności dzieciom niepełnosprawnym.
- Promowanie i wspieranie społeczno-edukacyjnego rozwoju zarówno młodzieży o zmniejszonych szansach jak i młodzieży szczególnie uzdolnionej.
- Opracowywanie i wdrażanie projektów pilotażowych, badawczych dotyczących prowadzonej profilaktyki wśród dzieci i młodzieży.
- Organizowanie szkoleń i podnoszenie kwalifikacji zawodowych pedagogów, wychowawców i nauczycieli;
- Organizowanie i prowadzenie kursów, warsztatów i konferencji, sesji i sympozjów naukowych, seminariów, konferencji, forów dyskusyjnych;
- Współpracę z innymi fundacjami, stowarzyszeniami i zakładami opiekuńczymi dla dzieci i młodzieży, które realizują podobne cele statutowe;
- Współpracę z władzami oświatowymi w zakresie opieki, edukacji i wychowania dzieci i młodzieży;
- Wspieranie rozwoju bazy materialnej i dydaktycznej;
- Dążenie do likwidacji barier architektonicznych w obiektach użyteczności publicznej w formie dofinansowania prac projektowo – wykonawczych.;
- Dążenie do likwidacji utrudnień we wszystkich środkach komunikacji w formie dofinansowania zakupu wózków inwalidzkich oraz innego sprzętu rehabilitacyjnego.
- Pozyskiwanie środków finansowych lub dofinansowania z funduszy europejskich.
- Pozyskiwanie środków finansowych lub dofinansowania od sponsorów i darczyńców.
§ 10
- Fundacja może być członkiem organizacji społecznych i gospodarczych.
- Dla osiągnięcia swych celów Fundacja może wspierać działalność innych osób prawnych i fizycznych, których działalność jest zbieżna z celami fundacji.
Majątek i dochody Fundacji
§ 11
Na majątek Fundacji składają się: fundusz założycielski w kwocie 2 500 zł. oraz dochody, nieruchomości, rzeczy ruchome, wartości materialne, prawne i środki uzyskane w toku jej działania.
§ 12
- Fundacja może czerpać środki ze zbiórek i imprez publicznych, ze spadków, subwencji, zapisów lub darowizn osób prawnych i fizycznych, mających swoje siedziby w Polsce i za granicą, odsetek bankowych, dywidend z zysków z akcji i udziałów w spółkach, dochodów z odpłatnej działalności pożytku publicznego oraz z działalności gospodarczej.
- Przedmiotem spadków, zapisów lub darowizn mogą być środki płatnicze, papiery wartościowe, nieruchomości i mienie ruchome.
- O podjęciu i zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej oraz jej zakresie decyduje Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia.
§ 13
Fundacja prowadzi gospodarkę finansową na zasadach określonych odrębnymi przepisami. W księgach rachunkowych Fundacji działalność gospodarcza jest wyodrębniona od działalności statutowej.
§14
- Dochody pochodzące z darowizn, spadków, zapisów oraz działalności gospodarczej mogą być użyte tylko do realizacji celów statutowych Fundacji.
- Fundacja przekazuje cały dochód na działalność pożytku publicznego (zgodnie z art. 20 ust. 1 pkt 3 ustawy o OPP)
§15
Fundacji zabrania się:
- Udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań jej majątkiem w stosunku do członków jej organów lub pracowników oraz osobom, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli zwane dalej „osobami bliskimi”.
- Przekazywania jej majątku na rzecz członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
- Wykorzystywania majątku na rzecz członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich chyba, że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu organizacji albo podmiotu, o którym mowa w art. 3 ust. 3, ustawy z dn. 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
- Zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
§ 16
Fundacja, może prowadzić działalność gospodarczą samodzielnie bądź we współdziałaniu z innymi podmiotami w kraju i zagranicą, w zakresie określonym celami niniejszego statutu, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§ 17
- Działalność statutowa Fundacji określona w § 8 i § 9 może być prowadzona jako działalność nieodpłatna lub jako działalność odpłatna w rozumieniu przepisów o działalności pożytku publicznego, a także jako pozostała działalność statutowa Fundacji. Powyższe formy działalności statutowej Fundacji są rachunkowo wyodrębnione.
- Przychód z działalności odpłatnej pożytku publicznego służy wyłącznie prowadzeniu działalności pożytku publicznego.
- Przedmiotem działalności nieodpłatnej, o której mowa w ust. 1 jest w szczególności:
PKD 85.10 Z – Wychowanie przedszkolne.
PKD 88.91 Z- Żłobki i pozostała dzienna opieka nad dziećmi.
PKD 85.51 Z – Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych.
PKD 85.52 Z – Pozaszkolne formy edukacji artystycznej.
PKD 85.59 A – Nauka języków obcych. - Przedmiotem działalności odpłatnej, o której mowa w ust. 1 jest:
PKD 85.10 Z – Wychowanie przedszkolne.
PKD 88.91 Z- Żłobki i pozostała dzienna opieka nad dziećmi.
PKD 85.51 Z – Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych.
PKD 85.52 Z – Pozaszkolne formy edukacji artystycznej.
PKD 85.59 A – Nauka języków obcych.
5. Przedmiot statutowej działalności odpłatnej nie może pokrywać się z przedmiotem działalności gospodarczej
§ 18
Fundacja może tworzyć wyodrębnione jednostki organizacyjne dla prowadzenia działalności pożytku publicznego
Organy Fundacji
§ 19
Organami Fundacji są Rada Fundacji oraz Zarząd Fundacji.
§ 20
- Rada Fundacji jest organem nadzorczym i składa się z trzech do pięciu członków. Liczbę członków Rady Fundacji określa Fundator, on też powołuje oraz odwołuje członków Rady Fundacji. Rada działa na podstawie regulaminu Rady.
- Członkowie Rady Fundacji:
a. Nie mogą łączyć członkostwa w Radzie Fundacji z pełnieniem funkcji w Zarządzie lub ze stosunkiem pracy z Fundacja,
b. Nie mogą być członkami organu zarządzającego ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej,
c. Nie mogą być skazani wyrokiem prawomocnym za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe,
d. Mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji w tym organie zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysokości nie wyższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez prezesa GUS za rok poprzedni. - W razie powołania członka Rady, za jego zgodą, do Zarządu lub nawiązania przez członka Rady stosunku pracy z Fundacją, członkostwo takiej osoby w Radzie ulega zawieszeniu odpowiednio na czas pełnienia funkcji w Zarządzie lub trwania stosunku pracy.
- Ustanie członkostwo w Radzie Fundacji wygasa na skutek:
a. złożenia pisemnej rezygnacji,
b. odwołania członka Rady,
c. śmierci członka. Rady.
5. Członkostwo Członka Rady Fundacji ustaje z chwilą złożenia rezygnacji, odwołania, śmierci Członka Rady lub upływu kadencji
6. Odwołania Członka Rady następuje w przypadku:
a. choroby powodującej trwałą niezdolność do sprawowania funkcji,
b. nienależytego wypełniania funkcji Członka Zarządu,
c. istotnego naruszenia postanowień niniejszego Statutu,
d. zaistnienia przyczyn innych niż wymienione powyżej, jeżeli uniemożliwiają należyte wypełnianie sprawowanej funkcji.
§ 21
Rada Fundacji podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Rady Fundacji. W razie równowagi przeważa głos prowadzącego obrady- Prezesa Rady.
§ 22
Na pierwszym posiedzeniu Rada Fundacji wybiera spośród kandydatów zgłoszonych przez Fundatora, z grona członków Rady -Prezesa Rady oraz Wiceprezesa Rady.
§ 23
- Posiedzenia Rady Fundacji odbywają się co najmniej raz na kwartał.
- Posiedzenia mogą być zwoływane na wniosek chociażby jednego członka Rady Fundacji, Fundatora lub Zarządu.
- Posiedzenie prowadzi Prezes Rady lub z jego upoważnienia Wiceprezes.
- Na posiedzeniach Rady Fundacji mogą być obecni przedstawiciele Fundatora i członków Zarządu.
§ 24
Do kompetencji Fundatora należy:
- Ustalenie i zmiana Statutu
- Powołanie i odwołanie Członków Rady Fundacji
- Powołanie i odwołanie członków Zarządu oraz ustalenie organizacji prac Zarządu
- Decyzja o połączeniu Fundacji z inną fundacją
- Decyzja o likwidacji Fundacji
- Ustalenie regulaminu Rady Fundacji.
§ 25
Do zadań Rady Fundacji należy:
- rozpatrywanie i opiniowanie rocznych planów finansowych i rzeczowych oraz sprawozdań z ich realizacji, przekładanych przez Zarząd Fundacji.
- ustalanie kierunków i metod działania Fundacji
- ustalania wynagrodzenia członków Zarządu
- decydowanie o utworzeniu i likwidacji wyodrębnionych jednostek
§ 26
Zarząd Fundacji składa się od jednego do pięciu członków. Fundatorzy mogą być członkami Zarządu.
§ 27
- Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
- Do składania oświadczeń woli w imieniu fundacji upoważniony jest Prezes Zarządu Fundacji samodzielnie lub dwóch członków Zarządu Fundacji działając łącznie.
- W przypadku zawierania umów między Fundacją a członkiem Zarządu Fundację reprezentuje Przewodniczący Rady Fundacji.
- Zarząd może ustanowić pełnomocników działających w imieniu Fundacji określając ich zakres umocowania.
- Zarząd decyduje o każdorazowym przyjęciu subwencji, dotacji, darowizny, zapisu lub spadku.
- Funkcję członka Zarządu można pełnić przez więcej niż jedną kadencję.
- Członkostwo Członka Zarządu ustaje z chwilą złożenia rezygnacji, odwołania, śmierci Członka Zarządu lub upływu kadencji.
- Odwołanie Członka Zarządu następuje w przypadku:
a. choroby powodującej trwałą niezdolność do sprawowania funkcji,
b. istotnego naruszenia postanowień niniejszego Statutu,
c. negatywnej oceny działalności Członka Zarządu dokonanej przez Radę Fundacji,
d. zaistnienia przyczyn innych niż wymienione powyżej, jeżeli uniemożliwiają należyte wypełnianie sprawowanej funkcji. - W przypadku zmiany składu Zarządu podczas trwania kadencji, kadencja nowych członków Zarządu trwa tak długo, ile pozostało do końca kadencji pozostałym członkom Zarządu.
§ 28
- Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków.
- Posiedzenia Zarządu Fundacji odbywają się w miarę potrzeb. Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes Zarządu Fundacji lub zastępujący go Wiceprezes. Posiedzenia Zarządu są zwoływane drogą elektroniczną bądź w inny sposób uzgodniony przez Członków Zarządu.
- Posiedzenia Zarządu Fundacji mogą odbywać się z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość w czasie rzeczywistym m.in. w formie videokonferencji.
- Uchwały Zarządu Fundacji mogą zostać podjęte także bez odbywania posiedzenia: w drodze obiegowej, jeżeli wszyscy członkowie Zarządu zostali powiadomieni o treści projektu uchwały. .
Postanowienia końcowe
§ 29
Decyzje w przedmiocie zmiany statutu podejmuje Fundator w drodze uchwały.
§ 30
W razie likwidacji Fundacji funkcję likwidatora pełni Prezes Zarządu lub inna osoba wyznaczona przez Radę Fundacji
§ 31
Majątek pozostały po likwidacji Fundacji przekazuje się instytucjom, których działalność jest zbieżna z celami Fundacji.
§ 32
Fundacja składa właściwemu ministrowi coroczne sprawozdanie ze swojej działalności za ubiegły rok kalendarzowy.
§ 33.
W sprawach nieuregulowanych niniejszym Statutem mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach oraz ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Fundatorzy:
Iwona Korczyńska – Sapielak
Joanna Forc
Sandomierz, dnia 10.10.2020 roku