Głównym celem projektu edukacyjnego „Wyzwania Teodora” jest wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka, ale także uświadomienie dzieciom, że o własny rozwój można dbać w każdym wieku, a pomoc okazywana innym jest równie ważna, jak troska o siebie samego. Natomiast wszelkie podejmowane działania mogą być kreatywnym wyzwaniem.
Cele szczegółowe realizowane w projekcie to:
- dbanie o wszechstronny i indywidualny rozwój dzieci,
- zdobywanie różnych umiejętności,
- rozwijanie umiejętności współpracy,
- wyzwalanie pozytywnych emocji,
- rozwijanie kreatywności i twórczego myślenia,
- rozwijanie samodzielności,
- kształtowanie empatii wobec innych osób,
- kształtowanie postawy proekologicznej,
- upowszechnianie zdrowego trybu życia,
- kształtowanie postawy prospołecznej,
- rozbudzanie zainteresowań własnym regionem, ale też odległymi krajami,
- zapoznanie z tematyką dotyczącą udzielania pierwszej pomocy, numerów alarmowych,
- rozwijanie zainteresowań światem nauki i eksperymentów,
- rozwijanie sprawności manualnych i zdolności konstrukcyjnych,
- poznawanie zawodów.
Podczas realizacji projektu dzieci realizują siedem zadań (sprawności):
- Sprawność zdrowego osiłka.
Zadanie ma pokazać dzieciom, jak ważny jest sport i wszelki ruch dla zdrowia naszego organizmu. Podjęte działania mają wyzwalać w dzieciach pozytywne nawyki związane z aktywnością - Sprawność kuchcikowego mistrza.
Podczas wykonywania tego zadania dzieci będą mogły uczyć się samodzielności, wielu podstawowych czynności związanych z przygotowywaniem posiłku, ale także będzie to sposób na wprowadzenie dobrych nawyków żywieniowych, ponieważ dla bociana Teodora dbanie o siebie poprzez zdrowe odżywianie
to podstawa. Dlatego zadaniem dzieci jest przygotowanie czegoś smacznego i zdrowego do jedzenia lub do picia. - Sprawność antynudka.
To zadanie z pewnością okaże się dla dzieci najprzyjemniejsze, a będzie ono polegało na wymyśleniu najbardziej kreatywnego sposobu na nudę. Ponieważ „antynudek” to taka osoba, która bez problemu radzi sobie z często pojawiającą się u najmłodszych nudą. Teodor jest w tym dobry, ale najlepsze w odnudzaniu są dzieci i ich pomysły. - Sprawność artystycznej duszy.
Żeby zdobyć sprawność artystycznej duszy, należy skupić się na postaci samego Teodora. Jeśli dzieci lubią wykonywać prace plastyczne, stwórzcie portret Teodora, jeśli wolą śpiewać lub grać na instrumentach – zagrajcie dla niego, zaśpiewajcie, zatańczcie, a może Wasze przedszkolaki mają niesamowitą
wyobraźnię i wspólnie ułożycie krótkie opowiadanie o naszym bocianie? - Sprawność pomocnej dłoni.
Nie można dbać o swój rozwój, nie myśląc o potrzebach innych. Niech to zadanie pomoże dzieciom zwrócić uwagę na kwestie okazywania pomocy ludziom potrzebującym. Aby zdobyć sprawność pomocnej dłoni należy zorganizować akcję charytatywną, lub wziąć udział w takim przedsięwzięciu. Ale może to być również drobna pomoc okazana na przykład jakiejś samotnej, starszej osobie. Jest tak wiele możliwości pomagania, skorzystajmy z tego. - Sprawność przyjaciela przyrody.
Z pewnością wszystkie przedszkolaki są przyjaciółmi przyrody i dbają o nasz świat. Przyszedł, więc czas żeby to udowodnić. I tutaj znowu sposobów jest mnóstwo, np.: sadzenie drzewek, segregowanie śmieci w przedszkolu, sprzątanie świata, itd. - Sprawność kochającego serca.
Pod tą sprawnością kryje się dużo, tak jak dużo jest uczuć i emocji. Ale jest to bardzo ważna odznaka do zdobycia, ponieważ zwraca uwagę na drugiego człowieka oraz na nasze uczucia, jakie kierujemy wobec tej drugiej osoby. Porozmawiajmy, więc z dziećmi o tym, co kryje się w nas, w naszym wnętrzu i o tym jak to wyrażać i o tym mówić. Może czasem łatwiej nam okazywać złość niż serdeczność względem innych. Ale to nie znaczy, że te negatywne emocje nie mają prawa pojawiać się u dzieci, dlatego pomóżmy im w radzeniu sobie z nimi. Wykonać to zadanie można poprzez zorganizowanie zajęć o emocjach, okazanie swoim kolegom i koleżankom przyjaźni lub rodzicom miłości