1. JĘZYK ANGIELSKI

Zajęcia z języka angielskiego w Niepublicznym Przedszkolu Językowym „Jas i Małgosia” w Sandomierzu odbywają się pięć razy w tygodniu. Dzieci podzielone są na trzy grupy wiekowe: „Zerówka”, „Czterolatki” oraz „Maluchy”. Lekcje trwają 30 min z wyjątkiem grupy Maluchów, w której ze względu na wiek dzieci zajęcia są krótsze.

Podstawowym celem kształcenia dzieci jest stworzenie warunków do nauki języka obcego najbardziej zbliżonych do tych, w których dziecko poznaje język ojczysty. Cel ten jest realizowany poprzez „zanurzenie w języku”, nauczanie w sposób naturalny, przyjazny dzieciom. Zajęcia odbywają się w języku angielskim, bez elementów tłumaczenia na język polski.

Realizowany w przedszkolu materiał jest wprowadzany oraz utrwalany poprzez dostosowane do wieku dzieci gry i zabawy dydaktyczne. Korespondują z nimi piosenki, rymowanki oraz krótkie historyjki. Niezmiernie istotnym elementem są zabawy ruchowe. Całoroczną aktywność dzieci na lekcjach dokumentują prace plastyczne oraz podręcznik.

Wszystkie obchodzone w roku przedszkolnym święta są również akcentowane na lekcjach języka angielskiego. Tak, więc przedszkolaki poznają słownictwo związane z Bożym Narodzeniem, Wielkanocą, Andrzejkami, Dniem Babci i Dziadka oraz wiele innych. W ramach poznawania kultury krajów anglojęzycznych obchodzone jest Halloween.

2. ZAKRES REALIZOWANEGO MATERIAŁU

Zakres realizowanego materiału na lekcjach języka angielskiego w roku przedszkolnym 2015/2016 obejmuje następujące grupy tematyczne:

„Zerówka”, „Czterolatki”, „Maluchy”:

1. Colours;

2. My Body;

3. Shapes;

4. My School;

5. Family;

6. Play Time;

7. My House;

8. Time to Eat;

9. On the Farm;

10. The Weather;

11. Let’s Count 1-10;

12. The Holidays: Halloween, „Andrzejki”( St Andrew’s Eve party), Christmas, Easter, Grandparents’ Day, Family Day.

„Zerówka”, „Czterolatki”:

1. The Days of the Week;

2. Let’s Count 1-20;

3. The Alphabet.

„Zerówka”:

1. Let’s Count 1-30;

2. Addition 1-10;

3. Reading.

Sposoby realizacji materiału:

1. Wprowadzanie, powtarzanie oraz utrwalanie słownictwa;

2. Zabawy, gry dydaktyczne, ćwiczenia z wykorzystaniem poznanego materiału;

3. Wspólne oraz indywidualne śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek korespondujących z grupami tematycznymi oraz dostosowanych do wieku dzieci;

4. Słuchanie oraz odgrywanie krótkich historyjek oraz tekstów;

5. Zabawy ruchowe;

6. Zajęcia plastyczne, praca z podręcznikiem.

Cele kształcenia:

1. Osłuchanie z melodią języka;
  2. Zrozumienie wprowadzanego materiału;

3. Rozwijanie sprawności mówienia;
  4. Poprawne reagowanie na polecenia nauczyciela;
  5. Poprawne udzielanie odpowiedzi na pytania;
  6. Kształtowanie postawy zaciekawienia innym językiem i kulturą;
  7. Praca nad pozytywnym nastawieniem do nauki języka obcego.

3. PODRĘCZNIK

Na zajęciach języka angielskiego w roku przedszkolnym 2015/2016 dzieci korzystają z podręcznika: „My Little Island 2” Pupil’s Book, oraz ćwiczeń: „My Little Island 2” Activity Book.

4. PROGRAM NAUCZANIA

Podczas zajęć z języka angielskiego realizowany jest:

„Program nauczania języka angielskiego”;

Zgodny z podstawą programową z 23 grudnia 2008 roku i 30 maja 2014 roku;

Wychowanie przedszkolne i klasy zerowe;

Autorki: Mariola Bogucka, Dorota Łoś;

Data publikacji: maj 2009, (aktualizacja: czerwiec 2014);

Pearson Central Europe

Link do strony:

www.pearson.pl/pub/angielski/uploadimages/2014-mb-program-nauczania-przedszkole-finalny.pdf

5. GALERIA ZDJĘĆ Z LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO