Lekcje muzealne

Nasze przedszkolaki biorą udział w całorocznym cyklu lekcji muzealnych zatytułowanych "Królowa Jadwiga opowiada" , które odbywają się raz w miesiącu w Muzeum Jana Długosza w Sandomierzu. Podczas spotkań dzieci poznają tajniki dawnych profesji, historyczne postacie i interesujące fakty z przeszłości. Oglądają bogate zbiory Domu Długosza dzieci mają możliwość zaznajomienia się z instytucją muzealną, rozwijania swoich zainteresowań i postrzegania muzeum jako miejsca atrakcyjnego, pełnego ciekawych tajemnic które czekają, aby je odkryć.

Tematyka jest różnorodna. Podczas spotkania "U hafciarki" dzieci oglądały hafty sprzed ponad wieku, jedwabne nici, igły i inne akcesoria do szycia, a następnie projektowały hafty dla królowej. W czasie "Wizyty w warsztacie u malarza" poznawały pracownię artysty - sztalugi, pędzle, uczyły się zasad mieszania barw, zaś na koniec na dużych arkuszach papieru tworzyły własne "dzieła sztuki". Po Nowym Roku, odbywają się lekcje o czasie zatytułowane "W krainie zegarów". Dzieci zapoznają się z historią mierzenia czasu od zegarów słonecznych, wodnych, ogniowych, klepsydrę aż do współczesnych czasomierzy. Podziwiają stare zegary z muzealnej kolekcji. Na zakończenie całorocznego cyklu zajęć w muzeum organizowany jest wernisaż, w czasie którego dzieci pokażą rodzicom wykonane przez siebie prace.

Zapraszamy do obejrzenia video: