Zajęcia muzealne w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

Grupa starszaków realizując cykl lekcji muzealnych wybrała się na kolejne zajęcia, których tematem były „Świąteczne tradycje – skąd je mamy, skąd je znamy?” . Lekcja  muzealna rozpoczęła się w przestrzeni wystawy etnograficznej “Dawna wieś sandomierska”, czyli przy zrekonstruowanym wnętrzu chaty. Tam dzieci mogły  przyjrzeć się jak kiedyś wyglądała izba mieszkalna oraz do czego służyły poszczególne jej elementy. Starszaki dowiedziały się także jak obchodzono Wigilię i  Święta Bożego Narodzenia na dawnej wsi. Wigilia była dniem szczególnym, obowiązywały nakazy i zakazy ,których nieprzestrzeganie miało skutkować w następnym roku. Od samego rana należało się odpowiednio zachowywać. Dzieci poznały trudne słowo – podłaźnik. Zastanawiacie się co to ? Zapytajcie starszaków J Następnie dzieci  miały możliwość zobaczenia jak powstaje wystawa szopek bożonarodzeniowych z całego świata, która dla zwiedzających będzie dostępna od 6 grudnia. Kolejnym etapem naszego pobytu w muzeum były warsztaty plastyczne – tam dzieci tworzyły ozdoby choinkowe : wycinanki i łańcuchy z bibuły. Zajęcia muzealne wszystkim bardzo się podobały, natomiast starszaki dostały mnóstwo pochwał za to jak ładnie potrafią zachować się w muzeum ;-)