Palcem po mapie - czyli poznajemy największe miasta w Polsce - Gdańsk

W tym tygodniu "starszaki" uczestniczyły w kolejnych zajęciach z cyklu "Poznajemy największe miasta w Polsce". Tym razem "odwiedziliśmy" Gdańsk - jedno z najstarszych nadmorskich miast w Polsce. Grupa Starszaków odnalazła Gdańsk na mapie Polski, wysłuchała legendy o lwach z gdańskiego ratusza oraz obejrzała prezentacje multimedialną na temat ciekawych miejsc, które warto zobaczyć zwiedzając Gdańsk. Na zakończenie zajęć każdy starszak wykonał pracę plastyczną, która przedstawiała latarnię morską.

100 lecie Odzyskania Niepodległości

"Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać innym wspólne dobro - Ojczyznę". (kard. Karol Wojtyła)
Aby zainteresować przedszkolaków dziejami Polski i Polaków w tygodniu poprzedzającym obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości , "starszaki" wzięły udział w licznych zajęciach patriotycznych. Dzieci obejrzały film animowany dotyczący dziejów Polski, następnie wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytanie "czym dla mnie jest Polska?". Kolejnym zadaniem dzieci było staranne wykonanie pracy plastycznej - wyklejenie mapy polski barwami jej flagi - biało - czerwonymi. Podsumowaniem naszego "patriotycznego tygodnia" był udział "starszaków" w uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości  zorganizowanej w Domu Katolickim. Podczas Akademii nasze przedszkolaki wspólnie z innymi dziećmi odśpiewały Hymn Polski a następnie  podziwiały przygotowane przez ich rówieśników z Samorządowego Przedszkola nr 3 występ artystyczny. Był on pełen wzruszających piosenek , patriotycznych wierszy i tańców w biało -czerwonej scenerii.

Dzień Wszystkich Świętych

1 listopada to święto, w czasie którego wspominamy tych, którzy odeszli.  Odwiedzamy cmentarze, zapalamy znicze i modlimy się w intencji bliskich nam zmarłych. Są to chwile zadumy, przemyśleń i często jest to dobry moment na refleksje, także nad własnym życiem, nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Jest to okazja do wspomnień, zadumy, okazja do dzielenia się troskami, kłopotami i radością. Nasze przedszkolaki też o tym wiedzą. Dzieci z grupy „starszaków” na pobliskim osiedlu pielęgnują tradycje związane z obrzędami Wszystkich Świętych, od najmłodszych lat ucząc się jak istotny jest ten dzień dla każdego z nas.

Dzień Dyni

Dzisiejszego dnia grupa Starszaków obchodziła Święto Dyni. Od samego rana barwne stroje i dodatki towarzyszyły dzieciom podczas różnego rodzaju zajęć i zabaw, w których tematem przewodnim była dynia. Dzisiejsze Święto Dyni było okazją do poznania cech charakterystycznych dyni, jej właściwości oraz możliwości zastosowania. Były zabawy w kole z dynią oraz zabawa z balonami, w których ukryły się pytania sprawdzające wiedzę Starszaków na temat dyni. Ponadto Starszaki własnoręcznie wydrążyły dynię zaś z uzyskanego miąższu  powstał pyszny koktajl, którego dzieci spróbowały podczas drugiego śniadania. Starszaki wykonały również prace plastyczne ukazujące poznane dziś warzywo, a na zakończenie świętowania każdy otrzymał medal upamiętniający obchodzone dziś Święto Dyni.

Piątkowe zajęcia ruchowe

Starszaki w piątkowe popołudnie ćwiczą nie tylko umysł ale i sprawność ruchową!                                                                                                                                "Kucnij i wstań,ręce do góry, pomachaj nimi, dotknij fryzury, zegnij się w pasie, dotknij podłogi, poczekaj chwilę, złap się za nogi, policz do czterech, ręką sięgnij w bok, chwyć przyjaciela i wspólny skok!"