Zajęciach rytmiczno – muzyczne

Zajęcia rytmiczne prowadzone są w naszym przedszkolu raz w tygodniu. Towarzyszy im atmosfera zabawy i odprężenia, przy czym głównym celem jest: rozwijanie muzykalności dzieci, rozbudowanie zamiłowania do muzyki, kształtowanie wrażliwości na muzykę, rozwijanie pamięci muzycznej, poczucia rytmu i słuchu muzycznego. Zajęcia rytmiczne realizują również cele ogólno - wychowawcze tj. zapobieganie wadom postawy, kształtowanie sprawności i estetyki ruchu, a także rozwój umiejętności współpracy z kolegami w grupie.

Kształtowanie muzyczne dzieci odbywa się poprzez zastosowanie wielu form:

• zabawy ruchowe przy muzyce,
  • nauka piosenek,
  • gra na instrumentach perkusyjnych w czasie zabaw, piosenek i tańców,
  • zabawy i formy improwizacji ruchowej i muzycznej,
  • nauka tańców dostosowanych do wieku i umiejętności dzieci,
  • zabawy i ćwiczenia uwrażliwiające na podstawowe elementy muzyki (tempo, dynamikę, wysokości dźwięków, metrum, budowę utworów).